Keliavimas pakeleivingais automobiliais - viena rimčiausių visuomenės problemų

  2015-08-28   Autozona.lt
Keliavimas pakeleivingais automobiliais yra viena rimčiausių, bet, deja, mažai visuomenės dėmesio sulaukiančių problemų, trečiadienį BNS spaudos konferencijoje pasakojo projekto "Nebūk naivus kelyje" vadovas Mindaugas Jonušas. Tam, kad būtų atkreiptas didesnis keliaujančiųjų dėmesys į saugų keliavimo būdą, socialinio projekto "Nebūk naivus kelyje" savanoriai pradėjo inicijuoti daugelyje Lietuvos miestų vyksiančias eisenas už gyvybę. Pagrindinis akcijos tikslas – informuoti jaunimą apie pavojus, tykančius keliaujant pakeleivingais automobiliais
 
Pakvies žingsniuoti už gyvybę
 
Tam, kad jaunuoliai atsigręžtų į pakeleivingų automobilių keliuose spendžiamus spąstus, projekto „Nebūk naivus kelyje“ savanoriai visoje Lietuvoje ėmė organizuoti eisenas, kuriose bus pagerbti visi pakeleivingais automobiliais keliavę ir nukentėję  žmonės.
 
Projekto „Nebūk naivus kelyje“ vadovas tikino, kad inicijuoti šią akciją jį paskatino šiais metais gauta Gyvybės Apdovanojimų nominacija už jaunimo skatinimą keliauti atsakingai. Be to, anot M. Jonušo, nesaugus keliavimo būdas išlieka viena opiausių visuomenės problemų, todėl jis, rengdamas eisenas už gyvybę, sieks labiau atkreipti žmonių dėmesį.
 
Pirmoji „Nebūk naivus kelyje“ eisena  jau vyko Šiauliuose. M. Jonušas pasakojo, kad miesto bulvare susirinkę renginio dalyviai galėjo iš arčiau susipažinti ir su atsakingumą skatinančiu projektu.
 
Vežėjai pasirašo memorandumą
 
Siekdami išsiaiškinti, kodėl jaunuoliai keliauja vadinamuoju „autostopu“, „Nebūk naivus kelyje“ savanoriai internete ir autobusuose atliko keleivių apklausą ir išsiaiįkino, kad viena priežasčių, vejanti keleivius i viešojo transporto – pinigines itin ploninančios bilietų kainos.
 
„Akivaizdu, kad jaunimas pinigų turi mažai ir visais įmanomais būdais stengiasi juos sutaupyti. Pavyzdžiui, moksleiviai ir studentai mano, kad keliauti pakeleivingais automobiliais, kurių vairuotojai prašo mažiau pinigų arba jų net nereikalauja, yra viena iš išeičių patirti mažiau išlaidų. Deja, dalis nesaugiai keliaujančių jaunuolių nukenčia psichologikai ar fiziškai. Lietuvoje jau yra ir aukų. Todėl siekdami išspręsti šią problemą, deramės su autobusų parkais dėl pigesnių bilietų kainų. Džiugu, kad atsiranda mums neabejingų vežėjų“ , - tikino projekto iniciatorius M. Jonuas.

Tam, kad bilietų kainos  „nešokinėtų“ , o vežėjai taptų atsakingais, socialinio projektas „Nebūk naivus kelyje“ vadovas M.Jonušas ir vis daugiau viešojo keleivinio transporto vadovų pasirašo tarpusavio supratimo memorandumą.
 
Projekto "Nebūk naivus kelyje" iniciatorius tikino, kad vežėjų pasirašomas memorandumas atvers duris į diskusijas dėl itin pigių autobusų bilietų moksleiviams. Anot jo, dabar lengvatas dažniausiai gauna tik vyresnio amžiaus žmonės, kartais -  studentai. Tačiau moksleiviai lieka kone už borto. Mažai lėšų turintys, niekur nedirbantys, aktyviai keliaujantys paaugliai, M.Jonušo teigimu, susiduria su iššūkiais, verčiančiais juos ieškoti pakeleivingų automobilių. Todėl pasirašomas memorandumas galbūt  paskatins vežėjus piginti bilietų kainas. Tai padėtų atgarsyti jaunimą nuo "autostopo".
 
Memorandume skatinama atsižvelgti į kelionėse patiriamus sunkumus bei sudaryti palankias sąlygas keliauti.
 
Taiko nuolaidas
 
Štai UAB „Mažeikių autobusų parkas“ ir toliau taiko lengvatas aktyviai keliaujantiems jaunuoliams. Moksleiviai, panorėję prasiblaškyti, savaitgaliais į bet kurį Lietuvos miestą galės vykti net  40 proc. pigiau.
 
Šiaulių „Busturas“ taip pat taiko lengvatas - kiekvieną darbo dieną ir savaitgaliais iš Šiaulių į Vilnių minėtos įmonės autobusais veža už 7,7 Eur.  O iš Joniškio į Kauną – tik už 3 Eur. Taip pat galioja kitos nuolaidos.
 
UAB „Šilutės autobusų parko“ autobusuose, važiuojančiais iš Šilutės į Vilnių ir atgal, netrukus atsiras gidas, kuris supažindins keleivius su pakelėse esančiais objektais ir jų istorija.
 
Raseiniškiai gali džiaugtis pigesnėmis kelionėmis į pajūrį. UAB „Raseinių autobusų parkas“ į Palangą moksleivius veža už 7 Eur, o į Šventąją – už 8 Eur.
 
Tikimasi, kad taikomos lengvatos paskatins rinktis tik saugius ir patikimus vežėjus.
 
Apdovanojo vairuotojus
 
„Nebūk naivus kelyje“  savanorių vykdytoje anoniminėje keleivių apklausoje dalis respondetų pareiškė, kad dar vienas nuo viešojo transporto atgrąsančių veiksnių – nemandagūs vairuotojai.
 
Siekiant pakelti autobusų vairuotojų kultūros lygį, projektas paskelbė geriausių vežėjų konkursą, kuriame buvo išrinkti ir apdovanoti geriausi autobusų parkų vairuotojai.
 
„Pavyzdingas autobuso vairuotojas keleiviams sukuria jaukią aplinką, kokybiškai suteikia paslaugas, yra sumanus, o kilus ekstremaliom situacijomis būtent nuo jo priklauso tiek pačios kelionės saugumas, tiek keleivių emocijos. Manau, kad žmonės, kurie moka ne tik valdyti autobusą, bet dar ir maloniai bendrauja su keleiviais, sąžiningai atlieka savo darbą, nusipelno įvertinimo, dėmesio ir motyvacijos“ , – kalbėjo M. Jonuas.
 
Rėmėjai – svarbi projekto dalis
 
Socialinis projektas „Nebūk naivus kelyje“ nuolat inicijuoja akcijas bei siekia atgrasyti jaunuolius nuo pakeleivingų automobilių. Pasak M. Jonuo, projektas sulaukė ne tik valdžios atstovų, bet ir verslininkų dėmesio, o tai pasitarnauja ir savanoriams
 
Štai transporto  paslaugas teikianti įmonė „Ollex“, prireikus, veža projekto savanorius iš įvairių Lietuvos vietų į reikiamas vietas nemokamai. Tai daro ir visi prie „Nebūk naivus kelyje“ prisidedantys autobusų parkai.
 
Vykstant susitikimams, kartais savanoriams tenka apsistoti nepažįstamuose miestuose, tačiau tai – ne bėda, nes apgyvendinimo paslaugas teikia tokios įmonės, kaip „Fortuna Hostel“, „Domus Beati“ ir kt.
 
Ne ką mažiau pasitarnauja ir įvairios žiniasklaidos priemonės, be kurių informacija apie saugų elgesį keliuose jaunuolius pasiektų sunkiau.
 
M. Jonušas pasakojo, kad „Nebūk naivus kelyje“ rėmėjai – itin svarbi projekto dalis, o tam, kad projektas ir toliau gyvuotų, reikalingas ir visuomenės palaikymas, todėl jis tikisi, kad ateityje vis daugiau žmonių supras, kad keliauti reikia atsakingai.

 

Kitos naujienos